23 Ekim 2011 Pazar

Tezer Özlü

                                                              Tezer Özlü'nün kitaplarından en sevdiceklerim


Şunu öğrenmelisin: Sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur .
Kültür bir şeye cesaret edebilme sorunudur. Okumaya cesaret edebilme, bir görüşe inanmaya cesaret edebilme, görüşlerini açıklayabilme cesaretidir.
İnsanın başkalarına söyledikleri kendi duymak istedikleridir. Yazdıkları, okumak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir.
Bütün yaşama cesaretimi ölülerden alıyorum. Anlatılarında yaşadığım ölülerden. Bu kahrolası dünyayı, yaşanır bir dünyaya dönüştürmeyi başarmış ölülerden.Dünyanın ihtiyacı olan,her olguyu vermiş,söylemiş yazmış ölülerden.
Düzen ve güven kadar ürkütücü bir şey yoktur. Hiçbir şey.Hiçbir korku... Aklını en acı olana, en derine,en sonsuza atmışsan korkma.Ne sessizlikten, ne dolunaydan,ne ölümlülükten,ne ölümsüzlükten,ne seslerden,ne gün doğuşundan,ne gün batışından.Sakin ol.Öylece dur.Yaşamdan geç.Kentlerden geç.Sınırları aş.Gülüşlerden geç.Anlamsız konuşmaları dinle,galerileri gez,kahvelerde otur -artık hiçbir yerdesin.
Ama her şey içimizde büyüdü. Büyüdü. İnsan sevgisi zaman zaman yalnızlığımızın boyutlarını aştı, zaman zaman da insanlar yalnızlığımızı birbaşınalığımızdan daha derin, daha dayanılmaz boyutlara iteledi. O  zaman kentin denizlerini izledik. Dalgaların köpüklerinin sonsuzluğu anımsattı bir zaman ışığında. Kuzey rüzgarının mavi-yeşile bürüdüğü suların yüzeyinde. O kentte kimse mutlu olmadı, ama kimse de mutsuz değildi. Çünkü kimse inanmaz mutluluğa. O kenttesin. Bana kış mevsiminin ve ölümlerin şarkılarını bırakıyorsun.
Alışılagelmiş ilişkilere karşı çıktığın an, insanı yadırgıyorlar. Toplumdışı bırakmak için tüm çabalarını harcıyorlar. Toplum dedikleri kitlenin bir aradaki dayanılmaz yabancılaşmasını sanki kimse algılamıyor. Aklımı ellerinizden kurtardım. Geçti. Ben gökyüzümün altında, topraklarımın üzerinde olacağım. Toprakların dümdüz ve sonsuz ufku boyunca sürekli gideceğim.

8 yorum:

sırrakalem dedi ki...

ben de yazayım. en sevdiklerimden biri...
"Sakin ol. Öylece dur. Yaşamdan geç. Kentlerden geç. Sınırları aş. Gülüşlerden geç. Anlamsız konuşmaları dinle, galerileri gez, kahvelerde otur -artık hiçbir yerdesin."

Arkaik Harfler dedi ki...

defalarca okusam yine aynı tokatı hissediyorum :)

sırrakalem dedi ki...

defalarca okuyorum ve okuyacağım sanırım :)

sırrakalem dedi ki...

bir tane daha:
"Gene bırakıyoruz gece bizi baştan çıkarsın."

Arkaik Harfler dedi ki...

ooff! :) çok fena!

sırrakalem dedi ki...

çok güzel :)

AVRAM dedi ki...

Tezer Özlü'yü ne kadar dibe vurduysa, beni o kadar yukarı çekti "hiç"lik hali.. Olamadım hemhal bir türlü diyeceğim, okumadan da duramıyorum. Ters etki yaratıyor diyeceğim, baktığımızda gördüklerimiz aynı, etkileri ters..Çözemedim. Bende var bir terslik..

sırrakalem dedi ki...

"çok uzak, fazla yakın" bir hal söz konusu anladığım kadarıyla :)